Trichogram

Trichogram, a w zasadzie „trichorhizogram” jest jednym z najstarszych badan w dermatologii. Pionierem tego badania w Polsce był nieżyjący już prof. Wojciech Kostanecki.

Badanie jest tym dla oceny stanu włosów, czym morfologia krwi dla oceny stanu ogólnego zdrowia. W czasie wzrostu włos przechodzi kilka faz, które trwają od kilku do kilkudziesięciu tygodni. W związku z tym w wyrwanej ze skóry głowy próbce włosów powinny znajdować się włosy w poszczególnych fazach wzrostu (anagenowe, telogenowe, katagenowe) w określonych proporcjach. Zaburzenie tych proporcji wskazuje, choć nie definiuje z jakim stanem chorobowym mamy do czynienia.

Uwaga!

Trichogramu NIE MOŻNA wykonać z włosów które same wypadły, gdyż w normalnych warunkach wypadają tylko włosy telogenowe. W związku z tym próbkę włosów musi pobrać lekarz lub przeszkolony personel na wizycie (włosów do badania nie można przesłać pocztą). Do badania pobiera się 50-100 włosów.

Wynik badania przede wszystkim daje odpowiedź na pytanie, czy utrata włosów następuje, gdyż czas życia włosa jest krótszy (łysienie telogenowe), czy też dlatego, że jakość włosów jako takich w następnych pokoleniach wzrostu włosa jest coraz gorsza (łysienie dystroficzne, czyli anagenowe). Ponadto w naszym gabinecie do wyniku trichogramu dołączamy kilka zdjęć mikroskopowych charakterystycznych dla danego badania korzeni włosów, co daje lepsze rozeznanie lekarzowi leczącemu utratę włosów lub robiącemu następny trichogram. Pod tym względem trichogram robiony w naszym Gabinecie jest wyjątkowy i ma unikalną wartość diagnostyczną.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że trichogram nie leczy wypadania włosów, gdyż jest jedynie badaniem. Dlatego radzimy, aby nie wykonywać badania "na wszelki wypadek", tylko po zaleceniu go przez lekarza prowadzącego.

W JAKIEJ POSTACI WYDAWANY JEST WYNIK:

Wynik wydawany jest w postaci elektronicznej (plik pdf kolorowy wysyłamy mailem) lub wydrukowany na papierze (druk czarno- biały).

CZY PRZECHOWUJEMY WYNIKI WSZYSTKICH BADAN?

Tak, wyniki wszystkich badan będziemy przechowywać przez 3 lata. Jednak po upływie tego czasu musicie Państwo zadbać o zabezpieczenie wyniku, tak, aby można było go obejrzeć po kilku latach lub dekadach.

PRZYKŁADOWE BADANIE:

Urlop letni:  13-29 VII oraz 10-25 VIII.

UWAGA DO KOŃCA LIPCA W BLOKU NIE DZIAŁA WINDA (IV piętro).

 

Nasz gabinet ma już 20 tat !

 

1997-2017  czytaj.

Nie wiesz jak dojechać?

Kliknij na poniższą mapkę aby wyznaczyć trasę dojazdu do gabinetu.

Co zabrać ze sobą do gabinetu?

Zasadniczo sprawę upoważnienia do zniżkowych recept załatwia dostępny w naszym gabinecie system eWUŚ. W razie wątpliwości, jeśli chcecie Państwo otrzymać refundowane recepty, proszę zabrać następujące dokumenty:

DOKUMENTY UPRAWNIAJĄCE DO
ZNIŻKOWYCH RECEPT

Wszystkie prawa zastrzeżone. | Dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn - dermatolog, ul. Andersa 25 m. 421, 00-159 Warszawa