Dermatoskopia (vel dermoskopia)

Poniższe zdjęcia wykonano w gabinecie przy użyciu opisanego w artykule sprzętu. Wszelkie prawa autorskie są zastrzeżone.

BADANIE DERMATOSKOPOWE:

Dermatoskopia (często nazywana "dermoskopią") służy ocenie zmian skórnych, a w szczególności znamion barwnikowych, głównie pod kątem ryzyka wystąpienia w ich obrębie groźnych nowotworów. O ile dermatoskopia służy dermatlologii od dość dawna, o tyle badanie dermatoskopowe z możliwością utrwalenia wyniku jest możliwe dopiero przy rozwiniętej technice cyfrowej obróbki obrazu. Utrwalanie wyników badan jest o tyle ważne, że po kilku latach zmiana skórna może się zmienić, a opis „epicki” tej zmiany nigdy nie odda tak wiernie jej obrazu jak fotografia. Do tego dochodzi subiektywność oceny różnych lekarzy, która może może być wyeliminowana, jeśli jest fotografia zmiany. W tym kontekście wydaje nam się, że przydatność dermatoskopii bez cyfrowej archiwizacji wyników, jest w XXI wieku bardzo ograniczona.

Zrobienie wysokorozdzielczego zdjęcia zmiany skórnej daje nam dużo informacji o jej charakterze. Jednak w związku z tym, że światło częściowo odbija się od powierzchni skóry informacja taka jest niedokładna. Dermatoskopia polega na oglądaniu „prześwietlonej” przez silny strumien światła skóry poprzez cienką warstwę cieczy, w powiększeniu 10-20x. Wówczas „lśnienie” powierzchni naskórka jest usunięte i widać struktury leżące do kilku milimetrów pod jego powierzchnią. To samo znamię sfotografowane z odległości kilku milimetrów wysokiej jakości aparatem fotograficznym i przy użyciu dermatoskopu uwidacznia zupełnie inne jego struktury (fot. 1).

W naszym Gabinecie proponujemy Państwu kompleksowe badanie zmian skórnych, które składa się zarówno z fotografii powierzchni zmiany jak i z badania dermatoskopowego.

Samo zdjęcie może wprowadzić lekarza w błąd i w praktyce lekarskiej podstawą pozostaje badanie przedmiotowe, bez którego nie istniałaby medycyna. Z tych samych powodów nie ma możliwości leczenia pacjentów „na odległość”, np. po przesłaniu zdjęć mailem. Dlatego na wizycie lekarz ogląda znamiona i bada je palpacyjnie – ocenia wypukłość, spoistość itd. Powstają wówczas zdjęcia cyfrowe powierzchni znamion (nie dermatoskopowe).

Na tej samej wizycie ma miejsce samo badanie dermatoskopowe sensu stricte. Wyniki utrwalone są przy użyciu cyfrowej fotografii. Do badania używamy najwyższego modelu dermatoskopu firmy Heine – Delta 20 z peryferiami niezbędnymi do cyfrowej fotografii (fot. 2).

Następnie zdjęcia trafiają z powrotem do lekarza, a Panstwo już tylko czekacie na wynik badania (3 - 5 dni). Zdjęcia są oceniane w aspekcie trzech badan: przedmiotowego, fotografii powierzchni i wyniku dermatoskopii.

Jeśli zaistnieje taka konieczność, możecie Panstwo wybrać sobie lekarza, który będzie oceniał wyniki badan. Mamy możliwość konsultowania u wybranych profesorów Kliniki Dermatologicznej oraz Instytutu Onkologii (za dodatkową odpłatnością).

W JAKIEJ POSTACI WYDAWANY JEST WYNIK?

W postaci dokumentu elektronicznego (plik pdf) zawierającego całą część opisową i wszystkie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Wynik wysyłamy mailem.

Kilka zdjęć "problemowych" znamion otrzymacie Państwo na zdjęciach wydrukowanych na wysokiej jakości drukarce termosublimacyjnej.

CZY PRZECHOWUJEMY WYNIKI WSZYSTKICH BADAŃ?

Tak, wyniki wszystkich badan będziemy przechowywać przez 3 lata. Jednak po upływie tego czasu musicie Panńtwo zadbać o zabezpieczenie wyniku, tak, aby można było go obejrzeć po kilku latach lub dekadach.

PRZYKŁADOWE BADANIE

Jak interpretować wynik TDS (total dermatoscopic score):

  • poniżej 4.75 – zmiana łagodna
  • między 4.75 a 5.45 – zmiana podejrzana o złośliwość
  • powyżej 5.25 – zmiana złośliwa

Czułość metody TDS w diagnostyce zmian melanocytowych ocenia się na 97% ( Stolz. W et al – Color Atlas of Dermatoscopy, Berlin, Blackwell Publishing 2002)

 

Nie wiesz jak dojechać?

Kliknij na poniższą mapkę aby wyznaczyć trasę dojazdu do gabinetu.

Mamy recepty refundowane przez NFZ.

Zasadniczo sprawę upoważnienia do zniżkowych recept załatwia dostępny w naszym gabinecie system eWUŚ. W razie wątpliwości, jeśli chcecie Państwo otrzymać refundowane recepty, proszę zabrać następujące dokumenty:

DOKUMENTY UPRAWNIAJĄCE DO
ZNIŻKOWYCH RECEPT

Wszystkie prawa zastrzeżone. | Dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn - dermatolog, ul. Andersa 25 m. 421, 00-159 Warszawa