P: O CZYM TRZEBA WIEDZIEĆ PRZED WIZYTĄ (ze spraw "technicznych")?

O: Po pierwsze:trzeba mieć ze sobą DOKUMENT UBEZPIECZENIA. Obecnie mamy dostęp do systemu eWUŚ więc w większości przypadków wystarczy miec przy sobie dokument z numerem PESEL.

P: Jestem już Pana pacjentem, ale telefony odbiera sekretarka. Jeśli będę miał pilna sprawę, jak mogę się skontaktować bezpośrednio z Panem?

O: Są dwie możliwości. Albo proszę zadzwonić na telefon stacjonarny gabinetu (znany Panu / Pani, jest na wizytówce), ale W GODZINACH PRACY. Ewentualnie proszę poprosić sekretariat o przekazanie wiadomości, wówczas oddzwonię. Proszę jednak kontaktować się tą drogą w na prawdę pilnych sprawach. Jeśli chodzi o problemy z realizacją recept to wygodna jest droga mailowa. Jeśli mieszka Pani/Pan daleko, nowe recepty będą przysłane pocztą.

P: Nie jestem jeszcze Pana pacjentem / Pacjentką ale chciał(a)bym osobiście zadać pytanie mailem lub telefonicznie. Czy jest taka możliwość?

O: Niestety, obecnie jestem w stanie odpowiadać tylko na pytania moich pacjentów. Tym niemniej odpowiadam na kilka (z kilkudziesięciu) maili jakie otrzymuje codziennie od nie znanych mi osób.

P: Z jakim wyprzedzeniem należy do Pana zadzwonić aby zapisać się na wizytę?

O: Wystarczy 3-5 dni przed planowaną wizytą. Najgorszym dniem na spotkanie jest sobota. W soboty przyjeżdżają do mnie Pacjenci spoza Warszawy, ruch jest ogromny a punktualność Pacjentów uzależniona od nasilenia ruchu na drogach i punktualności pociągów.

Ważne! W miarę możliwości uprzejmie proszę aby dzwonili Panstwo z telefonów "jawnych", nie zastrzeżonych. 

P: Kim był Pana ojciec, dr Jerzy Wasyłyszyn?

O: Jednym z najwybitniejszych polskich dermatologów ubiegłego wieku. Pracowaliśmy razem do 2003 roku.

Mój ojciec zasłużył się światowej dermatologii głównie jako wynalazca pierwszego na świecie z prawdziwego zdarzenia filtru słonecznego. Miało to miejsce w 1972 roku. Zobacz: tutaj.

Oczywiście od tego czasu nauka dokonała ogromnego postępu i obecnie PABA (kwasu para-aminobenzoesowego) już nie używa sie jako filtru UV, są lepsze związki. Ale znaczenie tego pionierskiego odkrycia jest trudne do przecenienia.

Mój tata odszedł na zawsze 1 czerwca 2011 roku.

P: Leczę sie na trądzik. Po wykonaniu badań okazało sie że mam gronkowca złocistego.

O: Badania bakteriologiczne wymazów ze skóry przypominają nieco oglądanie nieba przez mały teleskop - widac tylko kilka gwiazd. Na najczęściej używanym podłożu agarowym wyrosną tylko bakterie tlenowe i to nie wszystkie. Nie wyrosną beztlenowce, prątki gruźliczopodobne, grzyby, wirusy itd.

Inaczej jest, gdy podejrzewamy zakażenie jakimś groźnym drobnoustrojem, np. pałeczką ropy błękitnej. Znalezienie tej bakterii wiele wyjaśnia i każe zastosować celowane leczenie zmierzające do jej wyeliminowania. Jeszcze ważniejsze są badania w kierunku guźlicy skóry, która ostatnio po latach nieobecności wraca do Polski. Nota bene grużlica skóry zdarza sie Pacjentom leczonym bezpodstawnie wiele tygodni doustnym antybiotykiem np. "na gronkowca". Prątki gruźlicy są bowiem odporne na rutynowe antybiotyki.

Patogennośc gronkowca złocistego na skórze nie jest oczywista. Powszechnie uważa sie że jest to flora szkodliwa, ale można go go wyhodować także ze skóry zupełnie zdrowych ludzi. Badanie "na gronkowca" niewiele wnosi do leczenia, pogłębia tylko niepotrzebną panikę wśród pacjentów, przekonanych, że są nosicielami jakiejś egzotycznej choroby. Nie zmienia to faktu że leczenie trądziku bywa czasami trudne i rozumiem Pacjentów chcących wykonać kilka dodatkowych badan w trosce o własne zdrowie. Tym niemniej do wyników takich badan należy podchodzić dość ostrożnie. P: Mój syn jest alergikiem. Czego przede wszystkim nie powinien jeść? O: Po pierwsze: alergie, poza niewieloma uzasadnionymi przypadkami są rozpoznawane zbyt pochopnie. Wydaje się, że bardzo wielu pacjentów z tzw. "alergią" w ogóle jej nie ma. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż obecnie wydaje się, że badania krwi mające wykryć alergię na konkretne produkty (RAST) są mało miarodajne. Jeśli dziecko ma suchą skórę, którą drapie i sporadycznie pojawiają się strupki – nie musi to być alergia. Natomiast pacjenci z atopowym zapaleniem skóry (AZS), wrodzonym defektem odporności przebiegającym ze zmianami głównie w zgięciach łokciowych i kolanowych, powinni przede wszystkim unikać czekolady, kolorowych napojów, owoców morza, niektórych ryb.

P: Czy łuszczycą można się zarazić?

O: Na szczęście nie. Łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Pojawia się najczęściej w dziecinstwie, choć u części osób w pojawia się dopiero koło 40-60 roku życia.

P: Ile trwa leczenie trądziku u młodej osoby?

O: Od roku do dwóch lat, wizyty są w odstępach dwumiesięcznych. W najcięższych przypadkach leczenie może trwać dłużej. Nawroty zdarzają się u mniej więcej połowy pacjentów, przeważnie w pierwszym - drugim roku po zakończenia leczenia. Nie są duże, wymagaja 2-3 wizyt.

P: Jakie jest Pana wykształcenie / kwalifikacje medyczne?

O:

 • Studia na Akademii Medycznej w Warszawie 1987-93,
 • Staż podyplomowy 1993-94,
 • Specjalizacja I° w CSK Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie 1994-97,
 • Specjalizacja II° w CSK Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie 1997-99,
 • Studia doktoranckie w Centrum Kształcenia Podyplomowego WAM (obecnie: Wojskowy Instytut Medyczny) 1999-2003,
 • Obrona pracy doktorskiej - nadanie tytułu naukowego doktora nauk medycznych z wyróżnieniem w lipcu 2003.
 • Moja praca naukowa, w tym doktorat dotyczyły leczenia oraz badania przyczyn łysienia plackowatego.

Obecnie staram się o wszczęcie przewodu habilitacyjnego.

Jestem recenzentem kilku znanych w świecie periodyków dermatologicznych (np. Journal of Investigative Dermatology). Jestem autorem znanych w świecie publikacji naukowych dotyczących łysienia plackowatego. Prowadzę rubrykę "forum praktyków" w jednym z fachowych pism dermatologicznych. Jestem także konsultantem kilku firm farmaceutycznych i kosmetycznych. Biorę udział w badaniach klinicznych leków.

P: Od jak dawna działa Pana gabinet? Jakie są podstawy prawne działania Pana firmy?

O: Gabinet jako firma powstał w 1997 roku - a więc działa już 15 lat. Do 2003 przyjmowałem z moim ojcem, Dr Jerzym Wasyłyszynem w jego gabinecie przy ul. Śmiałej. Od tego czasu przyjmuję we własnym gabinecie przy ul. Andersa.

Podstawą działania firmy są typowe dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej:

 • Wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
 • NIP
 • REGON.

Z punktu widzenia praktyki lekarskiej ważne są następujące dokumenty:

 • dyplom ukonczenia Akademii Medycznej,
 • prawo wykonywania zawodu lekarza,
 • wpis do ewidencji indywidualnych praktyk lekarskich,
 • dyplomy specjalizacji i doktoratu,

Z punktu widzenia praktykowania zawodu lekarza w lokalu przy ul. Andersa 25/421 ważne są następujące dokumenty:

 • zgoda Zarządu Domów Komunalnych,
 • Plan gabinetu z "technologią" zaakceptowany przez specjalistów BHP i SANEPID,
 • Zgoda Wydziału Architektury Urzędu Dzielnicy Śródmieście,
 • Protokół zdawczo - odbiorczy SANEPID.

P: Wyjeżdżam za granicę na trzy miesiące. Mam aparat cyfrowy, zrobię zdjęcie moich zmian skórnych i prześlę Panu przez Internet. Czy może mi Pan udzielić porady mailem?

 O: Absolutnie nie. Badanie lekarskie składa się z wywiadu, badania przedmiotowego (przy pacjencie, nie na odległość) oraz badan dodatkowych. Zaniedbanie tej procedury jest w świetle polskiego prawa błędem błędem w sztuce lekarskiej. Podczas pobytu za granicą musicie Państwo korzystać z porady fachowca na miejscu.

P: Czym zajmuje się Pan po pracy?

 O: Jeśli nie piszę artykułów, nie uzupełniam strony internetowej, wówczas spędzam wolny czas z moim synkiem - Kazikiem. Moim hobby jest muzyka.

P: Ostatnio przepisał mi Pan leki robione i nie mogę ich zrobić w aptece koło swojego domu. Co mam robić?

 O: Faktycznie, od pewnego czasu zrobienie leku może nastręczać nieco kłopotów. Polecam aptekę na ul. Dzikiej 4 (róg Stawki), która ma szeroki asortyment substancji recepturowych. Dodatkowo czasem, choć nie zawsze (np. gdy ktoś z Państwa przyjechał z daleka) apteka ta zgadza się, aby przygotować lek od ręki.

P: Czy przyjmuje Pan na Narodowy Fundusz Zdrowia?

 O: Nie. Ale mam umowę z NFZ na refundacje recept. Większość Pacjentów twierdzi że nasze recepty są na tyle tanie że nawet biorąc pod uwagę cenę wizyty leczenie może być bardziej opłacalne niż "w przychodni".

 

Nie wiesz jak dojechać?

Kliknij na poniższą mapkę aby wyznaczyć trasę dojazdu do gabinetu.

Mamy recepty refundowane przez NFZ.

Zasadniczo sprawę upoważnienia do zniżkowych recept załatwia dostępny w naszym gabinecie system eWUŚ. W razie wątpliwości, jeśli chcecie Państwo otrzymać refundowane recepty, proszę zabrać następujące dokumenty:

DOKUMENTY UPRAWNIAJĄCE DO
ZNIŻKOWYCH RECEPT

Wszystkie prawa zastrzeżone. | Dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn - dermatolog, ul. Andersa 25 m. 421, 00-159 Warszawa